Araba Alıp Satarak Para Kazanma


Birçok kişi ek gelir elde etmek adına son dönemlerde araba alıp satarak para kazanma yolunu tercih ediyor. Aslında galeri sahipleri sadece bu işten yıllardır para kazansa da artık bireyler de aldıkları arabaların üzerine kar payı koyarak satış yapıyorlar. İnternet üzerindeki ilan ve satış sitelerinin sayısının artması, kolay bir biçimde pazarlama işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır.

İçindekiler

Araba alıp satarak para kazanma her ne kadar karlı bir iş gibi görünse de bu işte dikkat edilmesi gereken birçok kriter ve önemli nokta bulunmaktadır. Alacağınız araba sorunsuz ve size maliyet oluşturmayacak türde olmalıdır. Ayrıca ikinci el piyasası iyi olmalı ve hızlı bir şekilde satılabilmelidir. Daha önceden alacağınız arabanın hasar kaydının olup olmaması ve değişen parçaları yine arabayı satarken fiyatı doğrudan etkileyecektir. Bu şekilde tüm bu kriterlere dikkat ederseniz kolay bir şekilde araba alıp satabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Geçiminizi bu işten sağlamanız arabaların ne zaman satılacağı belli olmadığı için zordur ancak büyük bir sermayeye sahipseniz bu sizin için daha kolay olabilir.

Araba Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle oto galeri açacak kadar sermayeniz yoksa ve bu işi o kadar büyük bir şekilde düşünmüyorsanız ve ek gelir kazanmak adına araba alıp satmak istiyorsanız bu işten biraz olsun anlamanız gerekiyor. Yani ekspertiz raporunun dışında arabanın temiz olup olmadığını ve kolay satılıp satılmayacağını iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Yakıt pahalı olduğundan dolayı motor hacmi düşük ve az yakan araçları tercih etmeniz satarken zorluk yaşamamanız adına faydalı olacaktır. Ülkemizde en fazla ikinci el alım satımı gerçekleşen arabalar ise şunlardır:

 • Renault
 • Fiat
 • Wolksvagen
 • Ford
 • Opel
 • Hyundai
 • Toyota
 • Peugeot
 • Honda
 • BMW
 • Mercedes

Bu araçları satın aldığınızda diğer markalara göre daha kolay bir şekilde elinizden çıkartabilirsiniz. Bu nedenle 2.el piyasası canlı olan modelleri ve markaları tercih ederek daha kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Araba satın aldığınızda bu arabanın üzerine “satılık” yazıp beklemekle iş bitmiyor. İnternette Araba.com ve Sahibinden.com gibi sitelerde üyelikler açarak arabanızın ilanını yayınlamalısınız. Eğer araçta bir hasar veya kusur varsa bunu baştan belirtmeli ve daha sonra yaşanabilecek sorunların önüne geçmelisiniz.

Hangi Arabalar Daha Çabuk Satılıyor?

2.el piyasası en hareketli olan araba markalarından bahsettik. Bunun dışında araba alıp satarak para kazanma işinde başarılı olmak istiyorsanız bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. Alacağınız arabanın 5-6 yaşından daha büyük olmamasına özen göstermelisiniz. Yaşı küçük olan ikinci el araçlar daha kolay bir şekilde satılabilmektedir. Bu nedenle 15-20 yaşlarında eski model araç alıp para kazanmayı düşünüyorsanız daha işin başında yanlış hareket ettiğinizin farkına varırsınız.

En fazla tercih edilen ve satılan araba markalarının en tutulan modellerini satın almalısınız. Aracı alırken piyasa fiyatını iyi bir biçimde araştırmalı, yine hasarlı ve boyalı araç almaktan kaçınmalısınız. Boya aslında arabanın fonksiyonlarını yerine getirmede çok önemli bir detay olmasa da ülkemizde maalesef önem verilen ve araç fiyatını etkileyen bir unsur.

Renk konusu da yine araba alıp satarak para kazanma işini yapmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Mor ve pembe renkte bir araç alırsanız bunu hızlı ve kolay bir şekilde satamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca arabaya bir takım yatırımlar yaparak oto aksesuar alabilir, boya veya cila işlemleri ile arabayı daha estetik bir hale getirebilirsiniz. Böylece oldukça kolay bir şekilde araç satabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Kilometre de ikinci el araba alım satımı yaparak para kazanmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Kilometresi oldukça yüksek olan araçları yine kolayca ve kısa süre içinde satamazsınız. Mercedes, Toyota ve Honda gibi motoru çok kaliteli araçların kilometrelerinin çok olması önemli değildir ancak yine de kilometre tüm model ve markalarda satışı etkilemektedir.

Satın aldığınız araçla ilgili detaylı bilgi vermeniz satışı hızlandıran önemli etkenler arasında yer alacaktır. Bu nedenle, kaza, hasar kaydı, değişen, boya ve çalışmayan aksamı varsa bunu arabayla ilgilenen kişiye bildirmeniz güvenilir olduğunuzu gösterecektir. Böylece araba satma şansınız daha fazla artacaktır. Arabanın eğer bir takım kusur ve sorunları varsa yüksek bir fiyat belirlememeli ve aldığınız fiyata cüzi miktarda kar payı ekleyerek satış gerçekleştirmelisiniz.


Yorum yapın