Bim Çalışma Şartları


Türkiye’nin en hızlı şekilde büyüyen market zincirlerinden birisine sahip olan Bim, bu konuda öncü çalışmalar gerçekleştirmiştir. Küresel Perakendenin Güçleri listesinde dünya marketleri ile birlikte her sene Bim de yer almaktadır. Zamanla Bim bünyesinden ayrılıp A101 marketlerini kurmak için birleşen yöneticileri olsa da, Bim marketleri artış sağlamaya devam etmiştir. Sabah 09:00 itibariyle marketler açılmakta, 21:00 itibariyle de kapanış yapılmaktadır.

Bim marketleri, kurulduğu ilk günden bu yana çalışma şartları içerisinde büyük bir değişiklik yapmamıştır. Bu nedenle Bim çalışma şartları konusunda eski çalışanların söyleyecekleri de bugün hala büyük ölçüde geçerlidir. Günlük toplam çalışma süresi standartlarda belirtildiği üzere 8,5 saat şeklinde uygulanır. Bu saatler içerisinde dinlenme ile yemek süresi de dahildir. Her hafta 1 gün izin kullanma hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte 1 senelik çalışma süresinin doldurulması ile birlikte yıllık izin hakkı da doğmaktadır. Bu süre de toplamda 14+2 şeklinde belirlenmiştir. İzinler her zaman tamamı kullanılacak şekilde belirlenemez. Bazı market çalışanları için eşit şekilde iki farklı zamanda kullanılabilir.

Haftada bir gün şeklinde kullanılan izinler genellikle hafta içi için belirlenir. Hafta sonları personel ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Farklı vardiyalar ile çalışan personellerin çalışma programlarını market sorumlusu yapar. Akşamcı ve sabahçı şeklinde iki farklı vardiya olarak çalışma sağlanır. Personellerin bir kısmı açılış ve sonrasını sağlarken, bir kısmı da kapanışa dek devamını getirir. Market yoğunluğuna göre mağaza içerisinde belirli pozisyonlarda çalışan bireyler, başka iş alanlarında da yer alabilirler. Örneğin; yoğunluk olması durumunda reyon görevlisi kasiyer olarak da çalışmaktadır. Genel olarak her Bim bir diğeri ile aynı kapasiteye sahiptir. Çok büyük ya da küçük bir markete rastlanmaz. Bu nedenle her market için de çalışan sayısı hemen hemen aynı olacak şekilde belirlenmektedir. Servis ya da yemekhane gibi yan haklar bulunmaz. Maaş içerisinde yemek ücreti de düşünülerek bir düzenlemeye gidilmiştir. Bim marketlerinin yoğunluğundan dolayı istihdam konusunda da bir yoğunluk bulunmaktadır.

Bim marketleri, belirli özel günler için kampanyalar ve özel ürünleri satışa sunar. Bu ürünler genellikle sadece o döneme ait olacak şekilde satılır ve daha sonra satışa kapatılır. Bilinen ürün markaları haricinde, yalnızca Bim içerisinde bulunabilecek ürün markalarının da satışını sağlar.

 Bim Marketleri ve Maaşları

Bim marketlerinde en az asgari ücretin 150 TL fazlası verilmektedir. Mağaza sorumluları ve mağaza müdürleri ise asgari ücretten daha fazla almaktadır. Bim çalışanları için maaş ile birlikte prim sistemi de kullanılır. Prim envanteri düzenine göre bir prim ödemesi sağlanmaktadır. Yemek ücreti de maaş içerisinde düşünülerek dahil edilir. Genel olarak maaş, prim ve yemek ücreti hakları sağlanır. Bim çalışma şartları içerisinde olduğu gibi, maaşlar konusunda da uzun yıllardır aynı rakamlar ve düzenler ile devam edilmektedir.

 

 

 

 

 

 


Yorum yapın