Evde Tespih İşi


Evde yapılabilecek işler grubunda çok sık rastlanılmasa da özellikle bazı yörelerde daha fazla tercih edilen bir iş dalı olarak tespih dizme işi karşımıza çıkar. Bilindiği üzere genel olarak beylerin aksesuar niyeti ile kullandığı bu tespihlerin farklı özelliklere sahip taşlarla ya da özel boncuk türü malzemeler ile dizilmesi el ile yapılabilen işlem gerektirir. Bunun yanı sıra namazlardan sonra çekilen tespihlerin ve kullanılan malzemelerin farklı olduğunu da belirtmeye gerek yok sanırım.

Yöresel olarak bahsettiğimiz dekoratif tespihler farklı bölgelerden çıkarılan doğal taşlar ile yapılarak hediyelik eşyalar dükkânlarında yerini alır. Yani bu alanda çalışmak istiyorsanız belirli yerler ile anlaşma sağlamanız gereklidir ama ben kendim evde tespih dizme işi yapar kendim pazarlarım derseniz de oda mümkün. Hepsi sizin ticari zekâ ve becerinize bağlı olarak değişir, lületaşından oltu taşına, kehribardan hayvan dişlerine kadar pek çok çeşit dekoratif tespihler ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Ham madde temin edebildiğiniz ve işleyebildiğiniz sürece doğal taşları şekil vererek tespih yapmanız size daha karlı olabilir ancak çoğu bölgede ham madde temini sıkıntılıdır. Bu sebeple de belirli mekânlar ile anlaşarak evde çalışma imkânı şansınızı değerlendirebilmeniz daha doğru olur. Bu firmaları bulunduğunuz yerin turistik mekânlarını gezerek bulabileceğiniz gibi internette yer alan sitelerdeki firma ilanlarını araştırabilirsiniz. Hatta firmaların kendi siteleri üzerinden bile başvuruda bulunabilirsiniz zira artık sanal dünyada yansıması olmayan hiçbir firma yoktur diye tahmin ediliyor. Göründüğü üzere evde bile olsa çalışarak üretmek isteyen herkese ticaret dünyasının kapıları açık yeter ki girişimci ruhunuzla üretme çabanızı birleştirip bir şeyler yapmaya karar verin. Daha önce yapılmamış işleri yaparak da para kazanılması mümkün ancak başlangıçta alacağınız risk oldukça büyüktür. Yapacağınız ürünlerin veya hizmetin ihtiyaç karşılaması ve beğenilmesi oldukça önemlidir.

 


“Evde Tespih İşi” üzerine 4 yorum

Yorum yapın