Freelance İşiniz İçin Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?


Bir ürün ya da hizmet için pazarlama; bir freelance işin anahtar parçasıdır. Pazarlama olmadan, insanlar hizmetinizi sizden nasıl satın alacağını bilemez; müşteriler olmadan bir işiniz de yok demektir. Bir pazarlama planı; belirli bir süreye odaklanır. Ayrıca; maliyetler, hedefler ve adımlar gibi pazarlama ile ilgili ayrıntıları kapsar. Peki, evden çalışan biri için pazarlama planı nasıl oluşturulur?

Küçük bir işletmenin pazarlama planı; rakiplerin tanımı, sunduğunuz ürün veya hizmet için talep ve hem iş hem de rakiplerinin pazar bakış açısından güçlü ve zayıf yönleri gibi birçok unsuru kapsamaktadır. Pazarlama planı; ait olduğunuz pazara ve kar hedefinize ulaşmanız için günlük olarak kullanmanız gereken bir araştır. Temel özellikleri şunlardır;

1. İşletmenizin mevcut durumuyla ilgili ayrıntılar.

Hizmetiniz ya da ürününüz ne? Yeni müşteriler bulmak konusunda ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz? Önümüzdeki günler boyunca, işinizi ya da hizmetinizi etkileyecek hangi sorunlarla karşılaşabilirsiniz?

2. Hedef Kitleniz Kim?

Sunduğunuz ürün ya da hizmetin alıcısı kim? Cevap, asla “herkes” olmamalı. Pazarınızı tanımlamanıza yardımcı olmak için, ürününüzün veya hizmetinizin insanlara nasıl yardımcı olduğunu ve ardından bu çözüme ihtiyacı olan kişileri nasıl anlayacağınızı belirleyin.

3. Planınızın Zaman Aralığı İçin Hedefiniz Ne?

“Gelecek ay için e-posta sayısını şu kadar arttır” ya da “Yeni müşteri sayısını x yap” gibi hedefleriniz olsun. Pazarlama planınızın verimliliğini ölçülebilir bir hedefe sahip olarak ölçebilmeniz önemlidir.

4. Maliyetleri Hesaplayın

Pazarlama planınızın bir bütçesi olmalı. Birçok çeşit pazarlama stratejisi vardır, size uygun olanı bulmalısınız. Reklam için ödeme yapacak mısınız? Tüm maliyetleri hesaplayarak yola çıkın!


Yorum yapın