Köye Dönene 300 Koyun, Asgari Ücret ve Sigorta Projesi


Köyüne Dön 300 damızlık koyun onunda yanısıra asgari ücret artı sigorta müjdesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Eşref Fakıbaba doğrulusunda verildi. Köyüne Dön Projesi ile şehirlere göçü durdurmayı hedefleyen ve köylümüzün refahını çoğaltarak ülke ekonomisine kazanç getirecek bu kıymetli proje girişimcileri bulunduğu kadar bizleri de heyecanlandırdı. Peki Köyüne Dönene 300 koyun asgari ücret ve sigorta projesi ile alakalı müracaat ve şartları nelerdir? Kimler Köyüne Dön Projesinden yararlanacak.
Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba; 2018 yılsinde yaşama geçecek köyüne dön projesi amacıyla heyecanla; devletimizin destek verilen ‘müthiş bir sosyal sürü arttırma projesi’ diyerek tanımladığı projenin ‘Köyden şehire gitme! Maaşını al, kendi işinin de patronu ol‘ sloganı ile bütün köylümüze duyurdu.

Köyüne Dönene 300 Koyun, Asgari Ücret ve Sigorta Projesi Detayları
Köyüne dön projesi müjdesi ile konuşma yapan Eşref Fakıbaba proje detayları ile alakalı şu şekilde devam etti: ”Her bir aileye 300 adet damızlık koyun vereceğiz, 300 damızlık koyunu alıp bakana ilaveten asgari ücret üzerinden maaş verilebilecek ve sigortasını da biz yapacağız. Koyunların ilaç, yem ve veteriner masraflarını biz karşılayacağız. Projeden yararlanmak isteyenlerin köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. Köyüne dön projesinde verilen 300 damızlık koyun 300 yavru kuzu verecek. Yavru kuzuların tamamı işletme sahibine ait olacak. Devlete yapılacak olan geri ödeme bu doğacak 300 yavru kuzu ile başlayacak. Akabinde bu kuzular 50 60 gün içersinde her bir tanesi 700 ile 800 TL arası satılabilir. Buda 1 yıl içersinde 210.000 TL ile 240.000 TL gelir eder.

Tarım Hayvancılık Bakanı Fakıbaba şu şekilde devam etti; Devlet olarak biz buradan masrafları alabiliriz yada koyun parasının bir kısmını alabiliriz. Köylümüz isterse bu yavru kuzuları bize de satabilir. Hem de erkekleri kesime gönderebilir. 150 yavru kuzu elinde kaldı satamadı tekrar bu kuzular amacıyla bakım desteği vereceğiz. Fiyat garantisi vereceğiz. Özetle köyünde hayvanı ile uğraşan köylümüzün maaşı asla asgari ücretin altına inmeyecek. Köylümüze maaşını da vereceğiz sigortasını da yapacağız” diyerek Köyüne dönene 300 koyun asgari ücret artı sigorta projesi konuşmasını tamamladı.

Köye Dön Projesi olarakta halk arasında konuşulmaya başlanan projede köylüler amacıyla bir çok fırsat daha barındırıyor. Bunlar arasında sigorta yatırılıyor olması. Asgari ücret üzerinden maaş verilmesi. Yem ve ilaç gereksiniminin devlet desteği ile sağlanması. Ve 300 koyun amacıyla verilebilecek olan bedava veterinerlik hizmeti.

Köyüne Dönene 300 Koyun, Asgari Ücret ve Sigorta Projesi Şartları
1. Şart : Projeden faydalanacak ailenin köyde çiftçi olması
2. Şart : 300 Damızlık Koyun amacıyla köyünde tespit edilen arazi tapusu

Burada, Devlet tapuya ipotek koyarak rastgele bir ayıplı hale karşı tedbir alma hedefi güdüyor.Köyüne Dönene 300 Koyun Asgari Ücret ve Sigorta Projesi bütün girişimcilerimiz, köylümüz, halkımız, vatandaşımız, ekonomimiz amacıyla hayırlara vesile olsun duasıyla. Herkese bol ve bereketli kazançlar diliyorum.


Yorum yapın