Oyuncakçı Dükkanı Açmak


Oyuncakların çocuklar için ne kadar önemli oldukları tartışılmaz bir gerçektir. Genellikle doğum günlerinde ya da karne hediyesi gibi özel günlerde alınan oyuncaklar, çocukları fazlasıyla mutlu etmekte ve oyuncakları ile birlikte keyifli saatler geçirmelerine olanak vermektedir. Çocuk nüfusunun ülkemizde fazla olması ise diğer sektörlerin aksine oyuncak sektörünün hiç azalmayan bir talep eğrisine sahip olmasına imkan sağlamakta ve bu da pek çok girişimcinin oyuncakçı dükkanı açmak için harekete geçmesiyle sonuçlanmaktadır.

Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır?

Oyuncakçı dükkanı açmak için girişimcilerin pazarlama alanında, satın alma konusunda ve finans hesaplamalarında farklı becerilere sahip olması gereklidir. İlk olarak oyuncak piyasası tam anlamıyla araştırılmalı ve erkekler, kızlar ya da farklı yaş gruplarına göre hangi oyuncakların daha popüler olduğu gözden geçirilmelidir. Bunun yanı sıra ebeveynlerin de hangi oyuncaklara yöneldiğini incelemek oyuncakçı dükkanı açmadan önce yapılması gerekenlerden birisidir.

Oyuncakçı dükkanı açmak için işletmenin ne şekilde olacağını da belirlemek gereklidir. Online olarak oyuncakçı dükkanı açmak ve işletmek son yıllarda oldukça trend olan yatırımlardan birisidir. Ancak daha klasik bir iş opsiyonu düşünen girişimciler fiziki bir dükkan açarak da oyuncakçı dükkanı fikrini hayata geçirebilirler. Son yıllarda hem fiziki hem de online dükkan açan girişimcilerin sayısı ise hiç de azımsanabilecek gibi değildir. Bu arada sadece online dükkan üzerinden ilerleyen girişimcilerin aylık kira ya da farklı kamu masrafları gibi bedellerden kurtulduklarını da söylemek gerekir.

Oyuncakçı Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir?

Oyuncakçı dükkanı açmak için harekete geçen girişimcilerin maliyet hesaplamaları yapmaları oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle hedef kitlenin tanımlanması ve alınacak olan oyuncakların da bu doğrultuda seçilmesi ve daha sonra satılamama ihtimali yüksek oyuncakların temininden uzak durulması gereklidir.

Oyuncakçı dükkanı açarken bir başlangıç bütçesi oluşturulmalı ve işletmenin açılış aşamalarında harcanacak olan paranın hesabı aşağı yukarı yapılmalıdır. Pazarlama ve reklam maliyetleri, eğer varsa çalışanların ücretleri, sigorta, malzeme ve envanter fiyatları gibi farklı konular üzerinde durulmalı ve oyuncakçı dükkanı açmak için tüm bu maliyetler göz önünde bulundurulmalıdır.

Oyuncakçı dükkanı açmanın maliyetini hesaplarken son olarak dükkanın yerini ve büyüklüğünü dikkate almak gerektiği söylenebilir. Tüm bu bilgiler ışığında oyuncakçı dükkanı açmak için ortalama maliyetin ne olduğunu merak edenlere de 18 bin ila 50 bin arasında bir meblağdan söz edilebilir.

 


Yorum yapın