A101 Çalışma Şartları


Türkiye’nin perakende satış sektörü için toplamda 7000 adet mağazası ile A101, öncü market zincirlerinden birisine sahip olmuştur. BİM’den ayrıldıktan sonra bazı yöneticiler birleşerek bu firmayı kurmuştur. İlk açıldığı andan itibaren toplam 101 marketle çalışmaya başlamasından dolayı ismini bu şekilde almıştır. Özellikle kampanyaları, uygun fiyatları ve indirimleri ile dikkat çeken A101’in çalışma şartları merak edilmektedir.

A101 marketlerinde farklı birçok iş bölümü bulunur. Reyon sorumluları, kasiyerler, mağaza sorumluları, şarküteri sorumluları, mağaza müdürü gibi farklı pozisyonlar her markette mevcuttur.

A101’in Çalışma Saatleri ve İzin Hakları

A101 marketlerinde çalışanlar için haftada bir gün izin hakkı bulunmaktadır. 1 senelik çalışma süresi dolduktan sonra her çalışan yıllık iznini kullanabilir. Bu süre de toplamda 14 gün olarak belirlenmiştir. İzin kullanımı konusunda her zaman 14 günü tamamen kullanamama durumu meydana gelebilir. Eşit şekilde farklı zamanlar için kullandırılmaktadır. İş yoğunluğunun azaldığı dönemlerde yıllık izinlerin kullanımı daha yoğun olmaktadır.

A101 marketlerinde çalışmayı düşünen bireylerin bilmesini gerektiren bir diğer konu; fazla mesailerin ödenmiyor oluşudur. Ancak resmi tatil günlerinde çalışan bireyler için fazladan mesai ödemesi yapılmaktadır.

Bazı A101 marketleri için vardiya sistemi uygulanmaktadır ve toplamda 3 adet vardiya bulunmaktadır. Sabah 08.30 ile akşam 17.00 arası, öğlen 13.00 ile akşam 21.30 arası ve sabah 08.30 ile akşam 21.30 arası olarak uygulanır. Üçüncü vardiya tam gün olarak geçmektedir. Personel sayısı değişimli olarak belirlendiği zaman, farklı pozisyonlarda olan çalışanlar diğer işlerde de görev alabilmektedir. Kasiyerler gerektiği durumda reyon görevlisi olarak da çalışabilirler. Özellikle mağaza sorumlusu olarak çalışan bireylerin çok fazla iş içerisinde yer aldığı görülecektir. Ancak bu durum diğer marketlerde de görülmektedir.

A101 marketlerinde çalışmayı düşünen bireylerin bilmesini gerektiren bir diğer konu; fazla mesailerin ödenmiyor oluşudur. Ancak resmi tatil günlerinde çalışan bireyler için fazladan mesai ödemesi yapılmaktadır.

Bazı A101 marketleri için vardiya sistemi uygulanmaktadır ve toplamda 3 adet vardiya bulunmaktadır. Sabah 08.30 ile akşam 17.00 arası, öğlen 13.00 ile akşam 21.30 arası ve sabah 08.30 ile akşam 21.30 arası olarak uygulanır. Üçüncü vardiya tam gün olarak geçmektedir. Personel sayısı değişimli olarak belirlendiği zaman, farklı pozisyonlarda olan çalışanlar diğer işlerde de görev alabilmektedir. Kasiyerler gerektiği durumda reyon görevlisi olarak da çalışabilirler. Özellikle mağaza sorumlusu olarak çalışan bireylerin çok fazla iş içerisinde yer aldığı görülecektir. Ancak bu durum diğer marketlerde de görülmektedir. Servis veya yemekhane gibi yan haklar bulunmamaktadır.

A101 marketlerinde çalışan bireylerin maaşları asgari ücret ve sonrası şeklinde devam eder. En fazla maaşı mağaza sorumluları ve mağaza müdürleri almaktadır. Kasiyer ve reyon görevlileri genellikle aynı miktarda maaş alırlar. Fazla mesailer maaş gününden daha sonra da yatırılabilmektedir.

 


Yorum yapın